Placa de aluminiu 5052 H114 este un aliaj care nu poate fi tratat termic, caracterizat printr-un model distinct al benzii de rulare cu cinci-bare, conceput special pentru funcții anti-alunecare. Fabricată de GNEE, această placă din aluminiu cu model integrează 2,2% până la 2,8% magneziu și 0,15% până la 0,35% crom, oferind rezistență riguroasă la mediile marine și industriale. Temperatul H114 indică o stare de întărire-la deformare, adaptată pentru plăcile de rulare în relief, asigurând rigiditatea structurală, menținând în același timp formabilitatea.
Produs în grosimi de bază de la 1,2 mm la 8,0 mm și lățimi de la 1000 mm la 1600 mm, îndeplinește toleranțe stricte de fabricație. Conformă cu specificațiile actuale GB/T 3618 și ASTM B209, placa 5052 H114 servește ca material de pardoseală extrem de funcțional, oferind soluții de suprafață fiabile în numeroase sectoare comerciale solicitante.
1. Utilizări și aplicații primare
Placa de rulare din aluminiu cu bară de 5052 h114 5 oferă suprafețe anti-esențiale și suport structural în diverse medii utilitare de zi cu zi, asigurând tranzitul pietonal în siguranță.
Podele pentru vehicule comerciale:Camioanele de transport folosesc această placă pentru pardoseală, oferind o frecare mare. Înălțimea nominală a modelului de 1,0 mm asigură o poziție sigură în timpul operațiunilor de marfă, în timp ce opțiunile de ecartament ușoare de 1,2 mm până la 3,0 mm reduc efectiv greutatea totală a vehiculului cu până la 15%.
Pasarele pentru nave maritime:Punțile bărcilor mici încorporează acest material{0}}rezistent la coroziune pentru a preveni alunecarea. Conținutul de magneziu de 2,2-2,8% rezistă expunerii la apă sărată la temperaturi de la -20 la 50 de grade, asigurând trecerea fiabilă pentru membrii echipajului în condiții meteorologice maritime severe.
Treptele scărilor pentru instalații industriale:Fabricile de producție instalează aceste plăci cu model pe pasarele înalte. Limita de curgere minimă de 150 MPa (21,7 ksi) susține traficul pietonal continuu și mișcarea echipamentelor grele, menținând integritatea structurală exactă în condiții standard de funcționare fără deformare.
Rampe de încărcare pentru transportul public:Autobuzele urbane se bazează pe modelul mic de cinci-bare pentru a facilita îmbarcarea. Coeficientul de frecare atenuează pericolele de alunecare pe vreme ploioasă, în timp ce dimensiunile personalizate de până la 1600 mm în lățime acoperă fără probleme rampe standard, fără îmbinări structurale.

2. Beneficii și avantaje cheie
Această placă de aluminiu cu model combină rezistența mecanică precisă cu rezistența la mediu, oferind metrici de performanță măsurabile care satisfac cerințele stricte de inginerie în aplicațiile structurale solicitante.
Rezistență sporită la coroziune:Adăugarea de 0,15% până la 0,35% crom previne fisurarea prin coroziune sub tensiune. Această compoziție chimică exactă permite plăcii să suporte expunerea continuă la medii marine și scurgeri de substanțe chimice fără a necesita acoperiri suplimentare de protecție a suprafeței.
Rezistență optimizată la alunecare:Modelul mic de cinci-bare, cu o înălțime nominală de 1,0 mm, crește coeficientul de frecare a suprafeței. Această geometrie specifică deplasează în mod activ fluidele și resturile, maximizând zona de contact a încălțămintei-la-pentru plăci și minimizând în mod eficient accidentele de alunecare la locul de muncă.
Raport favorabil rezistență-la-greutate:Prezentând o rezistență la tracțiune de 210-260 MPa (30,5-37,7 ksi), acest aliaj oferă capabilități robuste de încărcare. Menține o densitate scăzută de 2,68 g/cm³, înlocuind cu succes plăcile de oțel mai grele și reducând cerințele de încărcare de bază cu 35%.
Formabilitate și sudabilitate excelente:Temperatul H114 păstrează o plasticitate suficientă, permițând îndoirea peste razele specificate fără crăpare. Acceptă tehnici standard de sudare cu arc, cum ar fi TIG și MIG, permițând asamblarea rapidă a structurilor fără a necesita tratament termic post-sudare.
Contactați GNEE astăzi pentru a solicita o ofertă personalizată pentru plăcile noastre de aluminiu 5052 H114 de{0}}înaltă calitate, adaptate cerințelor specifice ale proiectului dvs.
3. Livrare, standarde de inspecție și ambalare
Protocoalele de livrare standardizate și cadrele rigide de inspecție garantează că fiecare placă de aluminiu furnizată corespunde toleranțelor dimensionale exacte și ajunge fără daune mecanice induse de tranzit-.
Livrare de producție standardizată:Facilitățile funcționează pe un ciclu de producție de 15 până la 25 de zile pentru comenzile standard. Această cronologie strictă acceptă procese precise de tăiere, oferind lungimi de la 2000 mm până la 12000 mm, asigurând că proiectele de construcție în vrac primesc aprovizionare continuă cu materiale.
Ghid de verificare dimensională:Inspectorii măsoară grosimile bazei folosind micrometre calibrate pentru a confirma respectarea toleranței de ±0,15 mm. Înălțimea modelului este verificată pentru a depăși minimul de 0,6 mm, garantând că proprietățile funcționale anti-alunecare îndeplinesc specificațiile standard GB/T 3618.
Inspecția calității suprafeței:Personalul de control al calității efectuează evaluări vizuale pentru a se asigura că finisajul morii nu are defecte de laminare și oxidare severă. Finisajul suprafeței luminos sau mat trebuie să rămână complet uniform pe toată suprafața stocului de 1220 x 2440 mm.
Sistem de ambalare-rezistent la umiditate:Plăcile sunt intercalate cu hârtie neutră pentru a preveni abraziunea suprafeței. Întregul pachet este învelit în folie de polietilenă și fixat în siguranță pe paleți standardizați din lemn, menținând un mediu lipsit de umiditate-pentru a preveni coroziunea petelor de apă în timpul transportului maritim.
4. Testarea calității produsului
Testele riguroase de laborator validează proprietățile mecanice și compoziția chimică a plăcilor, asigurând conformitatea completă cu standardele metalurgice internaționale desemnate precum ASTM B209.
Spectroscopie de emisie optică:Tehnicienii folosesc spectrometre avansate pentru a cuantifica componența elementară exactă a fiecărui lot. Această testare cantitativă asigură că magneziul rămâne în intervalul de 2,2% până la 2,8%, respectând cu strictețe specificațiile EN 573-3 și GB/T 3880.
Testarea rezistenței la tracțiune:Mașinile de testare universale aplică o tensiune controlată probelor pentru a calcula pragurile mecanice. Rezultatele trebuie să confirme o limită de curgere minimă de 150 MPa (21,7 ksi) și un procent de alungire care depășește 10%, verificând fiabilitatea temperării H114.
Măsurarea rugozității suprafeței:Profilometrele specializate măsoară exact micro-rugozitatea plăcii mici de cinci-bare. Aceste date cantitative precise asigură că înălțimea nominală a modelului de 1,0 mm oferă coeficientul de frecare necesar, validând clasificarea sa de siguranță pentru podelele comerciale.
Verificarea testării la îndoire:Probele de material sunt supuse unor teste riguroase de încovoiere la 90- și la 180 de grade la temperaturi ambientale de 20-25 de grade . Suprafața exterioară îndoită trebuie să prezinte macro-fisurare zero, confirmând integritatea structurală a aliajului atunci când este fabricat în componente unghiulare, cum ar fi treptele de scară industriale.

5. Perspective de dezvoltare viitoare
Progresele în tehnologiile de laminare a aliajelor și texturarea suprafeței vor rafina continuu eficiența producției și performanța structurală a acestor plăci cu model specific din aluminiu.
Tehnologii automate de rulare:Laminoarele la rece îmbunătățite care integrează inteligența artificială vor reduce toleranțele de grosime sub ±0,10 mm. Această precizie extremă va elimina risipa de materiale și va oferi o distribuție mai consistentă a sarcinii structurale în instalațiile de pardoseli la scară mare-în infrastructura comercială.
Procese de topire ecologice-:Tranziția către topirea hidroelectrică-a aluminiului va scădea drastic amprenta de carbon din producție. Aprovizionarea cu materii prime prin inițiative de energie verde va alinia acest produs modelat cu reglementările internaționale stricte de mediu și certificările globale de construcție durabilă.
Geometrii avansate de model:Cercetările privind micro-texturarea avansată vor produce modele hibride care îmbunătățesc semnificativ drenajul lichidului. Aceste structuri de suprafață optimizate vor crește în mod activ coeficientul de frecare cu încă 10%, maximizând siguranța pietonilor în medii industriale puternic lubrifiate.
Logistica integrată a lanțului de aprovizionare:Analiza predictivă va eficientiza radical disponibilitatea stocului standard, reducând efectiv termenele standard de livrare internaționale de la 15 zile la mai puțin de 7 zile. Această capacitate de implementare va accepta modele de producție doar-la-la timp pentru liniile de asamblare de transport din întreaga lume.
Specificații de date și parametrii de piață
Tabelul 1: Specificații 5052 H114 și interval de dimensiuni
| Articol | Opțiuni / Domenii |
| Aliaj și temperatură | 5052 H114 |
| Aplicație | Placă de rulare mică cu cinci-bare |
| Grosimea bazei | 1,2 – 8,0 mm (până la 10,0 mm la cerere) |
| Lăţime | 1000 – 1600 mm (până la 1900 mm) |
| Lungime | 2000 – 6000 mm (până la 12000 mm) |
| Înălțimea modelului | 1,0 mm nominal (min 0,6 mm pentru calibre subțiri) |
| Specificații standard | GB/T 3618, ASTM B209, EN 485-2, EN 573-3, GB/T 3880 |
Tabelul 2: Compoziția chimică (% în greutate)
| Element | Procent (%) |
| Aluminiu (Al) | Rest |
| magneziu (Mg) | 2.2 - 2.8 |
| Crom (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| Fier (Fe) | Mai mic sau egal cu 0,40 |
| Siliciu (Si) | Mai mic sau egal cu 0,25 |
| Cupru (Cu) | Mai mic sau egal cu 0,10 |
| Mangan (Mn) | Mai mic sau egal cu 0,10 |
| Zinc (Zn) | Mai mic sau egal cu 0,10 |
Tabelul 3: Proprietăți mecanice
| Proprietate | Formatul valorii |
| Limita de curgere (min) | Mai mare sau egal cu 150 MPa (21,7 ksi) |
| Rezistență la tracțiune | 210 - 260 MPa (30.5 - 37.7 ksi) |
| Elongaţie | Mai mare sau egal cu 10% |
Tabelul 4: Toleranțe de fabricație (pe GB/T 3618)
| Parametru | Toleranță specificată |
| Grosimea (1.2 - 3.0 mm) | ± 0,15 mm |
| Grosimea (3.0 - 8.0 mm) | ± 0,25 mm |
| Lățimea (1000 - 1600 mm) | + 2.0 mm / - 0.0 mm |
| Lungime (2000 - 6000 mm) | + 3.0 mm / - 0.0 mm |
| Înălțimea modelului | ± 0,20 mm |
Tabelul 5: Ghid (estimare) pentru intervalul de preț al aluminiului SMM
| Indicator de piață | Interval de preț (USD/MT) |
| SMM A00 Pret Baza Aluminiu | $2,450 - $2,550 |
| 5052 H114 Taxa de procesare | $350 - $450 |
| Preț CIF Total estimat | $2,800 - $3,000 |
Sunteți gata să vă modernizați podeaua industrială? Luați legătura cu echipa noastră tehnică de la GNEE pentru a asigura dimensiuni standard sau personalizate cu livrare rapidă la nivel mondial.
Contactați astăzi inginerii noștri
Concluzie
Placa din aluminiu 5052 H114 oferă o utilitate excepțională, combinând modelul anti-alunecare, rezistența mecanică robustă și rezistența rigidă la coroziune. Funcționând ca o soluție de pardoseală și placare extrem de eficientă, garantează siguranța structurală în medii de transport, marine și industriale. Respectarea strictă a specificațiilor GB/T 3618 și ASTM B209 asigură o performanță fizică constantă, în timp ce conținutul precis de 2,2% până la 2,8% magneziu asigură durabilitatea pe termen lung împotriva degradării mediului. Pe măsură ce tehnologiile de laminare avansează, GNEE va continua să ofere plăci optimizate, proiectate cu precizie din aluminiu cu model. Acest material rămâne un produs extrem de fiabil, cu precizie dimensională, care îndeplinește în mod constant cerințele tehnice ale dezvoltării infrastructurii moderne.

FAQ
Care este diferența dintre placa de aluminiu temperată 5052 H114 și O?
Temperatul H114 este întărit la deformare-pentru o limită de curgere mai mare (mai mare sau egală cu 150 MPa) destinat special plăcilor modelate, în timp ce temperatura O este complet recoacetă, mai moale și potrivită pentru formare extremă, prezentând o limită de curgere mai mică de aproximativ 65 MPa (9,4 ksi).
Se poate suda placa de rulare din aluminiu 5052 H114?
Da, are o sudabilitate excelentă. Tehnicile standard precum sudarea TIG și MIG funcționează eficient fără a necesita tratamente termice post-sudare, menținând integritatea structurală adecvată de-a lungul cordonului de sudură.
Ce face ca modelul mic de cinci-bare să fie eficient?
Geometria mică de cinci-bare asigură frecare multi-direcțională, canalizând rapid lichidele departe de suprafață. Această textură înălțată nominală de 1,0 mm minimizează în mod eficient pericolele de alunecare atât în spațiile comerciale, cât și în cele industriale.
Este 5052 H114 potrivit pentru mediile marine?
Absolut. Includerea exactă a 2,2-2,8% magneziu și 0,15-0,35% crom conferă acestui aliaj o rezistență strictă la coroziunea apei sărate, făcându-l foarte eficient pentru punțile bărcilor și pasarelele portuare.
Care sunt dimensiunile standard pentru acest produs?
Foile standard de stoc măsoară de obicei 1220 x 2440 mm, cu grosimi de bază variind de la 1,2 mm la 8,0 mm. Cu toate acestea, unitățile de producție precum GNEE oferă opțiuni personalizate de lățime de până la 1600 mm și lungimi care se extind până la 12000 mm.
